Jubileuszowy dziesiąty turniej o Mistrzostwo Gdyni Juniorów w Szachach Szybkich przyniósł sukces Hubertowi Twardowskiemu i naszej Mai Filipskiej. Mamy nadzieję, że to dobry prognostyk przed zbliżającymi się finałami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która zaczyna się za 2 tygodnie w Spale.

Mistrzostwa, przygotowane wspólnie przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni oraz Uczniowski Klub Sportowy MDK Gdynia, zgromadziły rekordową liczbę - ponad 60 uczestników. Przy czym około 1/3 zgłoszonych zawodników uczy się szachów w naszym MDK przy ulicy Grabowo 2, a pozostali przyjechali do nas z różnych, czasem nawet odległych dzielnic Gdyni.

Okazało się, że największym wyzwaniem związanym z organizacją turnieju jest zapewnienie wystarczającej ilości stołów do gry. W przestronnej sali widowiskowej MDK udało sie przygotować 30 stołów, które zwieziono i zniesiono z różnych pracowni placówki, ze wszystkich pięter budynku. Szczęśliwie na miejscu dostępnych było 60 krzeseł, które wypożyczyliśmy z widowni.

Rozgrywki podzielono na 2 turnieje. Spośród zgłoszonych dzieci została wydzielona grupa 11 szachistów z rocznika 2007 i młodszych. Najmłodsza uczestniczka - Natalia Kończyło - nie ukończyła jeszcze pięciu lat! Przebieg wszystkich gier w tym turnieju nadzorował doświadczony instruktor szachowy - Pan Ryszard Komorowicz. Nie raz przyszło mu cierpliwie i przystępnie tłumaczyć zawiłości przepisów "królewskiej gry", pokazywać prawidłową obsługę zegara szachowego, wdrażać zasady szachowego savoir-vivre. Niektórzy zawodnicy próbowali dodawać sobie animuszu nuceniem, inni żywo dyskutowali z przeciwnikiem swoje szachowe pomysły, zamyśleni chwytali dwie figury na raz. Wydaje się jednak, że potrzebę przynajmniej pewnej dyscypliny, przyjęli ze zrozumieniem. Po 6 rundach wyłoniono zwycięzców - turniej wygrał Szymon Malinowski, wyprzedzając Kamila Szybkowskiego, Mateusza Janasa i Jasia Ząbkiewicza. Jak podkreślił sędzia, przy równej liczbie zdobytych punktów - po 4.5, o miejscach 2,3 i 4 decydowała zgodnie z regulaminem punktacja dodatkowa, co przypomina nieco sytuację przyznawania miejsc w sprintach na podstawie odczytu zapisu tzw. fotofiniszu. Wśród dziewczynek najlepsza okazała się starsza siostra Natalii - Wiktoria Kończyło.

W tej sytuacji w turnieju głównym współzawodniczyło 51 juniorów i juniorek, w wieku od 8 do 16 lat. Każdy szachista miał po 15 minut na rozegranie partii, a zawody toczyły się na dystansie 7 rund. Po 2 partiach wykrystalizowała się czołówka, i doszło do wielu prestiżowych pojedynków wśród gdyńskiej szachowej młodzieży. Krótki czas przeznaczony na partię powodował, że często górę brało indywidualne turniejowe doświadczenie. Ostatecznie zawody wygrali wielokrotni finaliści mistrzostw Polski juniorów - Hubert Twardowski oraz Maja Filipska. Wśród chłopców drugi był najstarszy (jak to dziwnie tutaj brzmi :) uczestnik turnieju Aleksander Jabłoński, a trzeci Filip Maćkowiak z ekipy UKS MDK Gdynia. Natomiast wśród dziewcząt drugie miejsce zajęła Liwia Jarocka, a trzecie Matylda Jellonnek.

Na zakończenie turnieju wszyscy otrzymali piękne imienne dyplomy oraz rozdano wiele dodatkowych nagród w wydzielonych kategoriach wiekowych. Pełne wyniki zawodów można obejrzeć pod podanym na górze strony linkiem. Na uwagę zasługuje grupa chłopców z roczników 2005 i 2006, która zgromadziła aż 24 osoby. W trudnej konkurencji wygrał Dominik Homza (też wychowanek MDK Gdynia), który wyprzedził swojego tradycyjnego rywala Karola Dembickiego. Trzecie miejsce przypadło Robertowi Lewańczykowi. Tak liczny udział w tej grupie pozwala z nadzieją patrzeć na przyszły rozwój szachów w regionie.

Dziękujemy za udział, dziękujemy rodzicom za cierpliwość i wsparcie. Zapraszamy na następne nasze turnieje. A w międzyczasie chętnych zapraszamy na zajęcia szachowe do MDK - a wyniki będą na pewno jeszcze lepsze!

 

 

Joomla templates by a4joomla