Drukuj

Dawno tak nie było! Uwzględniając naszego trenera - zwycięstwa w niedzielę odnieśli: Tomasz Kempiński w grupie OPEN, Michał Kortas w grupie 1600 oraz  Adrian Ławicki w grupie 1100-1250. Trójka naszych szachistów zdobyła IV kategorię szachową. Gratulujemy!

Koniec roku szkolnego - maj i czerwiec - to tradycyjnie okres, w którym można sprawdzić jak przepracowaliśmy ten rok - i w szkole, i w szachach. W szkole - piszemy sprawdziany, w szachach - rozgrywamy turnieje. Miło było patrzeć, jak radzi sobie w tych szachowych sprawdzianach młodzież z naszego Klubu.

Turniej III kategorii (grupa A 1600) bezapelacyjnie wygrał Michał, o cały punkt wyprzedzając drugiego zawodnika. Na szczególne podkreślenie zasługuje waleczność Michała, który nie przejął się niepowodzeniem w pierwszej partii, w której w całkiem dobrej pozycji przeoczył groźbę przeciwnika. Tak czasem bywa, że pierwsze rundy, zanim się dobrze obudzimy, wymagają szczeglnej koncentracji. Potem jednak nie było już silnych, wszystkie pozostałe partie wygrane, i jedynie szkoda, że nie dane było Michałowi zwieńczyć udanych zawodów zdobyciem II kategorii (Michał w II rundzie pauzował, przez co rozegrał tylko 6 partii zamiast wymaganych przez przepisy klasyfikacyjne 7). Wiemy jednak, że przy takim podejściu to tylko kwestia czasu. Trochę słabiej wypadł Marcin, zdobywając 2 punkty.

W grupie szachistów z piątą kategorią nasi zawodnicy w dużej mierze zdominowali zawody. Wszystkie swoje partie wygrał Adrian Ławicki, który oczywiście wygrał turniej i zdobył IV kategorię. Ale również z bardzo dobrej strony pokazali się nasi 7-latkowie Patryk Trzebiński, który z 4,5 pkt zajął drugie miejsce oraz Jaś Ząbkiewicz, który z 4 pkt był 6 w grupie 20 uczestników. Obaj także od niedzieli mają IV kategorie szachowe. Nieźle w turnieju zagrał Igor Maciejak, który ukończył turniej z 3 pkt.

Turniej otwarty, czyli w kategorii OPEN, zgromadził niezbyt liczną grupę 15 szachistów, mimo, że był zgłoszony do międzynarodowej klasyfikacji FIDE. Miał na to na pewno wpływ fakt, że równolegle rozgrywano Memoriał Marka Mokwy w Tczewie. Mimo to turniej był dobrą okazją dla treningu i sprawdzenia swoich sił dla Mai i Szymona, którzy zdecydowali się zagrać. Zawody wygrał trener Tomek Kempiński - nie pierwszy raz w tym sezonie, i zapewne nie ostatni!

Miło popatrzeć, jak poszerza nam się grono członków klubu z potwierdzonymi kwalifikacjami sportowymi. Zarząd Klubu zdecydował ostatnio o utworzeniu od września dodatkowej grupy szkolenia ukierunkowanego właśnie dla dzieci i młodzieży, którzy pierwszy szachowy krok mają poza sobą. Razem z trenerem Tomkiem będą odkrywali tajemnice szachowych figur i pionków.